گوگل جریمه های رتبه بندی جستجو را از طریق اقدامات دستی صادر می کند

گوگل جریمه های رتبه بندی جستجو را از طریق اقدامات دستی صادر می کند. ویژگی‌های خود را در Google Search Console برای اقدامات دستی (Manual Actions) بررسی کنید تا ببینید آیا شما تحت تأثیر قرار گرفته‌اید یا خیر.

یک روز پس از اینکه گوگل سیاست‌های هرزنامه جستجوی جدید خود را منتشر کرد. از جمله هرزنامه‌های مارس 2024 و به‌روزرسانی‌های اصلی، گوگل شروع به جریمه کردن وب‌سایت‌هایی کرد که شرکت جستجوگر احساس می‌کرد این سیاست‌های هرزنامه را نقض می‌کنند.

نتیجه این جریمه‌های جستجو این بود که برخی از سایت‌ها به طور کامل یا جزئی از فهرست نتایج جستجوی گوگل حذف شدند و تمام یا بخشی از ترافیک جستجوی آنها از بین رفت.

این سایت‌ها همچنین در بخش اقدامات دستی در کنسول جستجوی گوگل، اخطاری درباره این مجازات‌ها دریافت کردند.

 برای مشاهده اینکه جریمه های گوگل مشمول شما شده یا نه وارد گوگل سرچ کنسول سایت خود شوید. در منوی کناری گزینه Manual Actions را انتخاب نمایید،  اگر موردی مشمول جریمه باشد آنجا برای شما قابل مشاهده است. بهتر است اگر سفارش سئو داده اید، از آژانس گزارش این مورد را بخواهید.

گوگل پنالتی (جریمه) چیست

جریمه گوگل مجازاتی است علیه وب سایتی که محتوای آن با شیوه های بازاریابی اعمال شده توسط گوگل در تضاد باشد. این جریمه می‌تواند در نتیجه به‌روزرسانی الگوریتم رتبه‌بندی گوگل، یا بررسی دستی که نشان می‌دهد یک صفحه وب از تاکتیک‌های سئو «کلاه سیاه» استفاده می‌کند، باشد.

اقدامات دستی (Manual Actions)

گوگل توضیح می‌دهد که «وقتی یک بازبین انسانی در Google تشخیص دهد که صفحات سایت با خط‌مشی‌های هرزنامه Google مطابقت ندارند، Google یک اقدام دستی علیه یک سایت صادر می‌کند. بیشتر اقدامات دستی تلاش هایی را برای دستکاری فهرست جستجوی ما نشان می دهد. اکثر مشکلاتی که در اینجا گزارش می‌شوند منجر به این می‌شوند که صفحات یا سایت‌ها در رتبه‌بندی پایین‌تر یا حذف شدن از نتایج جستجو بدون هیچ نشانه بصری برای کاربر قرار بگیرند.»

اقدامات هرزنامه عبارتند از «صفحاتی در این سایت به نظر می‌رسد از تکنیک‌های هرزنامه تهاجمی مانند گسستگی تولید شده به‌طور خودکار، پنهان‌سازی، حذف محتوا از وب‌سایت‌های دیگر، و/یا نقض مکرر یا فاحش خط‌مشی‌های هرزنامه Google برای جستجوی وب استفاده می‌کنند».

برخی نیز گزارش می دهند که اقدامات دستی برای “محتوای گمراه کننده” دریافت می کنند. گوگل در این نقض می‌گوید: «به نظر می‌رسد سایت شما خط‌مشی محتوای گمراه‌کننده ما را نقض می‌کند و کاربران را با قول دادن به جزئیاتی که در محتوا منعکس نمی‌شود، گمراه می‌کند تا با آن درگیر شوند.»

اقدامات دستی در مقابل به‌روزرسانی‌های الگوریتمی توجه به این نکته ضروری است که اقدامات دستی توسط انسان در گوگل انجام می شود. انسان‌ها سایت شما را بررسی می‌کنند و تشخیص می‌دهند که سایت از سیاست‌های هرزنامه نقض می‌کند. ممکن است Google برخی از فرآیندهای مربوط به یافتن این تخلفات را خودکار کند، اما توسط Google “دستی” در نظر گرفته می شوند.

به‌روزرسانی‌های الگوریتم، مانند به‌روزرسانی اصلی مارس 2024 یا به‌روزرسانی هرزنامه، از طریق نمایشگر اقدام دستی کنسول جستجوی Google در مورد کاهش رتبه‌بندی مطلع نمی‌شوند. به‌روزرسانی‌های الگوریتمی خودکار هستند و وقتی یک سایت تحت تأثیر منفی (یا مثبت) به‌روزرسانی الگوریتم قرار می‌گیرد، Google مالک سایت را مطلع نمی‌کند. البته، یک سایت هم می تواند تحت تأثیر یک اقدام دستی و هم یک به روز رسانی الگوریتم باشد.

چگونه سایت خود را پس از یک اقدام دستی بهبود دهیم

 اگر یک اقدام دستی دریافت کردید، به این معنی است که می توانید اقداماتی را برای رفع نقض و حذف اقدام دستی انجام دهید. در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید طبق گوگل انجام دهید:

  • برای اطلاعات بیشتر، پنل توضیحات عملکرد دستی را در گزارش باز کنید.
  • ببینید کدام صفحات تحت تاثیر قرار می گیرند.
  • نوع و توضیحات کوتاه مشکل را ببینید و برای مشاهده اطلاعات دقیق و مراحل رفع مشکل، پیوند «بیشتر بدانید» را دنبال کنید. (اطلاعات دقیق برای هر عمل را می توانید در زیر در این صفحه بیابید).
  • مشکل را در تمام صفحات آسیب دیده برطرف کنید. رفع مشکل فقط در برخی از صفحات باعث بازگشت جزئی به نتایج جستجو نمی شود. اگر چندین عملکرد دستی در سایت خود دارید، در مورد آنها بخوانید و همه آنها را اصلاح کنید.
  • مطمئن باشید که گوگل می تواند به صفحات شما دسترسی پیدا کند. صفحات آسیب دیده نباید نیاز به ورود به سیستم داشته باشند، پشت یک دیوار پرداخت باشند یا توسط robots.txt یا یک دستورالعمل noindex مسدود شوند. با استفاده از ابزار URL Inspection می توانید قابلیت دسترسی را آزمایش کنید.
  • هنگامی که تمام مشکلات ذکر شده در گزارش در همه صفحات برطرف شد، درخواست بررسی را در این گزارش انتخاب کنید. در درخواست بازنگری خود، اصلاحات خود را شرح دهید.

موارد مهم در درخواست بازنگری مناسب

 یک درخواست خوب سه کار را انجام می دهد:

  • مشکل کیفیت دقیق سایت شما را توضیح می دهد.
  • مراحلی را که برای رفع مشکل انجام داده اید شرح می دهد.
  • نتیجه تلاش های شما را مستند می کند.

بررسی مجدد ممکن است کمی طول بکشد .از طریق ایمیل از پیشرفت مطلع خواهید شد. هنگامی که درخواست خود را ارسال می کنید، یک پیام تأیید بررسی دریافت خواهید کرد تا به شما اطلاع دهد که بررسی در حال انجام است. قبل از اینکه تصمیم نهایی در مورد درخواست معوق خود بگیرید، درخواست خود را مجددا ارسال نکنید.

گوگل می‌گوید «اکثر بررسی‌های بازنگری ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد، اگرچه در برخی موارد، مانند درخواست‌های بررسی مجدد مرتبط با پیوند، ممکن است بررسی درخواست شما بیشتر از حد معمول طول بکشد».

منبع : https://searchengineland.com/google-issues-search-ranking-penalties-through-manual-actions-438253

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *