درخواست مسکوت ماندن طرح صیانت و لغو اصل 85

در این مقاله از رایانیوز می خواهیم به درخواست مسکوت ماندن طرح صیانت و لغو اصل 85 بپردازیم. احتمالا همان طور که می دانید چندی پیش طرح صیانت از فضای مجازی در مجلس اصل 85 شد. با اعتراض گسترده کاربران فضای مجازی همراه شد.

پس از اعتراضات گسترده مردم، فعالان فضای مجازی ، اتحادیه ها و… نتایج این اعتراضات نمایان شد. یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از تقاضا مسکوت ماندن طرح صیانت از حقوق کاربران خبر داد. با تیم رایانیتا در ادامه خبر درخواست مسکوت ماندن طرح صیانت و لغو اصل 85 همراه باشید.

نماینده تایباد جلیل رحیمی جهان آبادی نیز طی توییتی اعلام کرد: طرح صیانت‬⁩ فضای مجازی غیر کارشناسی و چالش زاست. براساس تبصره ۲ ماده ۱۶۷ قانون آئین نامه داخلی، درخواست توقف رسیدگی در کمیسیون را ارائه نموده و آن را به صحن بر می گردانیم، بدان امید که با همراهی سایر ⁧‫نمایندگان‬⁩ محترم، طرح را مسکوت بگذاریم. اولویت کشور ⁧‫واکسن‬⁩ و مساله ⁧‫معیشت‬⁩ است نه ⁧‫اینترنت.

متن نامه درخواست مسکوت

پس از جریان اعتراضات صورت گرفته 22 نماینده مجلیس شورا اسلامی طی نامه ای درخواست توقف رسیدگی به طرح صیانت را خواستار شدند. تا رسیدگی به این طرح طبق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون فرهنگی متوقف گردد. جهت بررسی های بیشتر به مجلس بازگردد. در ادامه متن دقیق نامه درخواست نماییند از دکتر قالیباف را مشاهده می کنید.

با توجه به ابهامات متعدد در طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، آغاز ریاست جمهوری جناب آقای رئیسی تاکید رهبر انقلاب بر اولویت لایحه نسبت به طرح و مخصوصا با توجه به اینکه اکثریت نمایندگان مجلس یا حضور نداشتند. یا رای مخالف دادند. این مصوبه مهم فقط با ۱۲۱ رای به تصویب رسید. بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۶۷ آیین نامه داخلی مجلس،طرح مذکور در دستور کار قرارر گرفته و رسیدگی به آن مسکوت و به روال عادی بازگردد.
تا دولت انقلابی بتواند با اختیار و دقت کارشناسی بالا، لایحه‌ای دقیق جهت ساماندهی فضای مجازی ارایه شود.

این نامه همان طور که در بالا ذکر کردیم به امضا 22 نفر از نمایندگان در آمده است.

تقاضا لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت

17 مرداد 1400 مجتبی توانگر با اشاره به درخواست برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر تقاضا لغو اصل هشتاد و پنجی شدن طرح صیانت و ارائه آن به هیئت رئیسه خبر داد. همچنین اعلام کرد با توجه به اینکه رای گیری طرح صیانت برای بررسی اصل هشتاد و پنجی شدن. پس از وقت استراحت مجلس انجام شد. در آن زمان برخی از نمایندگان در صحن علنی حضور نداشتند. همچنین طبق روال عادی طرحی بلافاصله پس از وقت استراحت جهت رای گیری مطرح نمی شود.

درنتیجه بخاطر عدم حضور برخی از نماییندگان در جلسه و همچنین با توجه به اینکه طرح صیانت جهت اصل هشتاد و پنجی شدن، صرفا 121 رای آورده است. ای تعداد بنظر می رسد که اکثریت نماییدگان مجلس نیستند. بنابراین برخی از نماییدگان که مخالف طرح بودند. یا انکه در جلسه حضور نداشتند. در خواست لغو و بررسی به صورت عادی را دارند.

در ادامه رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس عنوان کرد. با عادی شدن روال این طرح، امیدواریم با شروع کار دولت جدید، دولت نیز در زمان مقتضی لایحه ای تدوین کند. تا مسئله صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی با رعایت تمامی جوانب آن مورد بررسی و قانون گذاری قرار بگیرد.


جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد این طرح داغ این روز ها پیشنهاد می کنیم به خبر زیر حتما یک سری بزنید.


اشتراک گذاری

یه مهندس کامپیوتر کنجکاوم از دانشگاه تهران. استراتژیست محتوا و تدوینگر و گوینده کلا دستی به هنر دارم. | مرا عهدیست با شادی که شادی آن من باشد، مرا قولیست با جانان که جانان جان من باشد، به خط خویشتن فرمان به دستم داد آن سلطان، که تا تختست و تا بختست او سلطان من باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *