هوآوی با چیپ‌های سه بعدی تحریم‌های آمریکا را دور می زند

امروز در رایانیوز می خواهیم به خبر اینکه هوآوی با چیپ‌های سه بعدی تحریم‌های آمریکا را دور می زند، بپردازیم. هواوی قصد دارد عملکرد تراشه‌های مبتنی بر nodes(گره) قدیمی‌تر را افزایش دهد. هوآوی یک فرآیند چیپ پشته‌سازی را توسعه داده و ثبت اختراع کرده است که قول می‌دهد به طور قابل‌ توجهی ارزان‌تر از روش‌های چیپ‌های موجود باشد. این فناوری به هوآوی کمک می‌کند تا با استفاده از فناوری فرآیند بالغ‌تر، تراشه‌های سریع‌تری را توسعه دهد. که از نظر تئوری می‌تواند به آن کمک کند تا از تحریم‌های ایالات متحده جلوگیری کند.

تنها سوال این است که آیا هوآوی واقعا می‌تواند از نوآوری خود استفاده کند. با توجه به اینکه ریخته‌گری‌ها نمی‌توانند بدون مجوز صادرات از دولت ایالات متحده برای این شرکت تراشه تولید کنند. اما حداقل خود هوآوی مطمئنا معتقد است که می تواند، به ویژه با توجه به اینکه این فناوری می تواند عملکرد تراشه های مبتنی بر گره های قدیمی را که مشمول چنین محدودیت های شدید ایالات متحده نیستند، افزایش دهد. با تیم رایانیتا در ادامه هوآوی با چیپ‌های سه بعدی تحریم‌های آمریکا را دور می زند همراه باشید.

راهی برای رقابتی ماندن

در زیر به جزئیات فناوری جدید خواهیم پرداخت، اما مهم است که بدانیم چرا هواوی در حال توسعه این فناوری جدید است. از آنجایی که دولت ایالات متحده هوآوی و شرکت زیرمجموعه طراحی تراشه‌های آن HiSilicon را در لیست سیاه قرار داده است. اکنون از تمام شرکت‌های سازنده سیلیکون می‌خواهد برای مجوز صادرات درخواست دهند. زیرا تمام تولیدات نیمه‌هادی شامل فناوری‌های توسعه‌یافته در ایالات متحده است. هوآوی نمی‌تواند به هیچ گره مدرن (مانند TSMC) دسترسی پیدا کند. بنابراین باید به فناوری‌های فرآیند بالغ تکیه کرد.

راهی-برای-رقابتی-ماندن

به گفته مدیر سابق هوآوی بدین منظور بسته بندی تراشه های نوآورانه و فناوری های اتصال به تراشه به طور کلی و همچنین انباشته شدن 3 بعدی به طور خاص راهی برای این شرکت است تا ترانزیستورهای بیشتری را در SoC خود وارد کند. عملکرد مورد نیاز برای رقابت را به دست آورد. بسیار منطقی است که شرکت در روش‌های بسته‌بندی اختصاصی و اتصال، مانند روشی که ثبت اختراع کرده، سرمایه‌گذاری کند.

فناوری میکرو نانو، که نمونه آن فناوری پیوند هیبریدی سه بعدی است، ابزار اصلی برای گسترش قانون مور خواهد بود. از آنجایی که فناوری‌های فرآیندی پیشرفته مدرن نسبتا کند پیشرفت می‌کنند. طراحی‌های چند تراشه‌ای در بسته‌های ۲.۵ بعدی یا ۳ بعدی راهی کلی برای طراحان تراشه است تا ترانزیستورهای بیشتری را در محصولات خود پرتاب کنند و انتظارات را برآورده کنند. مشتریان خود از نظر ویژگی ها و عملکرد جدید. رئیس سابق شرکت تاکید کرد، بنابراین، هوآوی به سرمایه گذاری در فناوری های افزایش منطقه و انباشته کردن طراحی های داخلی ادامه خواهد داد.

انباشته شدن سه بعدی با همپوشانی

روش هوآوی از قطعات همپوشانی چیپلت ها برای ایجاد یک اتصال منطقی استفاده می کند. در همین حال، دو یا چند تراشه هنوز پین های تحویل توان خود را با استفاده از روش های مختلف به لایه توزیع مجدد خود (RDL) متصل می کنند. اما در حالی که فناوری ثبت اختراع هوآوی از استفاده از TSV اجتناب می کند. پیاده سازی آن آسان و ارزان به نظر نمی رسد.

فرآیند هوآوی شامل برعکس کردن یکی از چیپلت‌ها قبل از اتصال به چیپت‌های دیگر یا موارد دیگر است. همچنین نیاز به ساخت حداقل دو لایه توزیع مجدد برای ارائه توان دارد. به عنوان مثال، دو چیپلت یعنی دو RDL، سه چیپلت هنوز می توانند از دو RDL استفاده کنند. بنابراین چهار تراشه را انجام دهید که به خصوص ارزان نیست. زیرا چندین چیپ اضافه می کند. مراحل فرآیند اضافی خبر خوب این است که لایه توزیع مجدد یکی از تراشه ها می تواند برای اتصال چیزهایی مانند حافظه استفاده شود و در نتیجه در فضا صرفه جویی شود.

در واقع، روش انباشته سه بعدی هیبریدی هوآوی ممکن است مسلما جهانی تر از فناوری های بسته بندی 2.5 بعدی و سه بعدی دیگر شرکت ها باشد. در نهایت ممکن است به معنای سازش با ساعت و عملکرد باشد. روش هوآوی اندازه سطح پشته را افزایش می دهد که خنک سازی را ساده می کند. در همین حال، پشته هنوز کوچک تر از یک بسته 2.5 بعدی است که برای برنامه های تلفن همراه مانند گوشی های هوشمند، نوت بوک ها یا تبلت ها مهم است.


افزونه های reading list کروم ابزاری مفید جهت بهره وری است. به شما امکان می دهد صفحات وب را برای خواندن بعدا خود سازماندهی و ذخیره کنید. پیشنهاد می کنیم جهت آشنایی با بهترین آن ها حتما سری به مقاله ۷ افزونه عالی کروم برای Reading List بزنید.


در انتها

شایان ذکر است که شرکت بین‌المللی تولید نیمه‌رسانا (SMIC) که طبق گزارش‌ها هوآوی قصد دارد با آن یک فابریک بسازد. بر روی بسته‌بندی‌های پیشرفته و فناوری‌های اتصال متقابل به عنوان راهی برای دور زدن تحریم‌های اعمال‌شده توسط دولت ایالات متحده شرط‌بندی کرده است. این شرکت نمی‌تواند به ابزارهای تولیدی مورد نیاز برای ساخت تراشه‌ها با استفاده از فناوری‌های ساخت زیر 10 نانومتری دسترسی داشته باشد. بنابراین بسته‌بندی پیشرفته و روش‌های اتصال به هم برای SMIC بسیار مهم است.

سایر سازندگان قرارداد نیمه هادی ها (TSMC، GlobalFoundries)، سازندگان طراحی یکپارچه (اینتل، سامسونگ)، و حتی توسعه دهندگان تراشه های بی سیم (AMD) که می توانند به ابزارهای پیشرفته و فن آوری های پردازش دسترسی داشته باشند. نیز چیپلت های 2.5 بعدی و سه بعدی خود را توسعه می دهند. روش‌های انباشتگی و اتصال به مشتریان خود یا محصولات آینده‌شان. بنابراین، هواوی فقط مسیر را دنبال می کند.


ظاهرا پی پال در حال مذاکره برای خرید پینترست می باشد. جهت مطالعه بیشتر در این مورد مقاله زیر را از دست ندید.


اشتراک گذاری

یه مهندس کامپیوتر کنجکاوم از دانشگاه تهران. استراتژیست محتوا و تدوینگر و گوینده کلا دستی به هنر دارم. | مرا عهدیست با شادی که شادی آن من باشد، مرا قولیست با جانان که جانان جان من باشد، به خط خویشتن فرمان به دستم داد آن سلطان، که تا تختست و تا بختست او سلطان من باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *